Home New York State Unified Court System
Office of Court Administration
Initiatives & Programs
Office of Public Affairs
Press Center
Publications
Attorney Registration
E-Courts
Law Libraries
Contact Us

    Appointees to the Independent Judicial
    Election Qualification Commissions


Judicial District: First | Second | Third | Fourth | Fifth | Sixth |
Seventh | Eighth | Ninth | Tenth | Eleventh | Twelfth


First Judicial District
George Bundy Smith, Esq., Chair
Kayce Freed Jennings
Lenore Kramer, Esq.
Steven C. Krane, Esq.
Kathryn Wylde
Dr. Charlotte K. Frank
Alfred D. Lerner, Esq.
Dr. Claudia S. Plottel, M.D.
Jeffrey Lichtman, Esq.
Terri D. Austin, Esq.
Shamsey Oloko, Esq.
Edwin David Robertson, Esq.
Lisa May Velaquez, Esq.
Ona T. Wang, Esq.

back to top


Second Judicial District
John P. Connors, Esq., Chair
Elaine N. Avery, Esq.
Rose Ann C. Branda, Esq.
Tanya Bryant
Devorie Frommer
Reverend Emma Jordan-Simpson
Gregory M. LaSpina, Esq.
Michael S. Lazarowitz, Esq.
Meredith A. Lusthaus, Esq.
John Z. Marangos, Esq.
Dr. Mary McCormick
Hon. Vincent Pizzuto
Manuel A. Romero, Esq.
Prof. Lisa C. Smith
Hon. William Thompson

back to top


Third Judicial District
Edward M. Cooke, Esq., Chair
Gary Johnson, Esq.
Dr. Leonard Cutler
Diane Kennedy
John E. Higgins, Esq.
Howard A. Levine, Esq.
Michael J.D. Sweeney, Esq.
Edward P. Hart, Jr.
Barbara Jones Higbee
Maureen A. Keegan, Esq.
Patrick J. Higgins, Esq.
Nelson Alford, Esq.
John Kingsley, Esq.
Peter Mauhs, Esq.
David P. Miranda, Esq.

back to top


Fourth Judicial District
John H. Pennock, Jr., Esq., Chair
John Ettling, Ph. D.
Trinidad M. Martin, Esq.
James E. Cullum, Esq.
Patricia L.R. Rodriguez, Esq.
Dr. Julie Fink Sullivan
Edward J. Trombley, Esq.
Lisa Burgess, Esq.
Concetta R. Lomanto, Esq.
Robert McEvoy
Anne B. McDonald
James Bessette, Esq.
Roland Faulkner, Esq.
Alexander Lesyk, Esq.
Kelli McCoski, Esq.

back to top


Fifth Judicial District
Richard D. Simons, Esq., Chair
Carl J. Boykin, Esq.
Helen B. Druce
Stewart F. Hancock, Jr., Esq.
David Murphy
Linda Campbell, Esq.
Peter Capuccilli
John Cirando, Esq.
Chris Harris
Deborah K. Field, Esq.
Lee Clary, Esq.
Stephen Greene, Jr., Esq.
Garry L. Outtrim, Esq.
William P. Schmitt, Esq.
Kevin Gregory Roe, Esq.

back to top


Sixth Judicial District
Richard B. Long, Esq., Chair
Theodoros Basdekis, Esq.
James R. Franz, Esq.
James Reed, Esq.
Lana Rouff
Karen L. Howe, Esq
Robert Gosden
Sarah Fitzpatrick, Esq.
David Tyler, Esq.
Kathleen Rapasadi, Esq.
Michael DeGroat, Esq.
Patricia Cummings, Esq.
Bryan J. Maggs, Esq.
Deborah A. Gouldin
Catherine A. Bertini

back to top


Seventh Judicial District
A. Vincent Buzard, Esq., Chair
Rivka Chatman
James C. Moore, Esq.
Carolyn G. Nussbaum, Esq.
Donald Bain
Ricardo T. Galbato, Esq.
Richard P. Rossettie, Esq.
Schuyler T. Van Horn, Esq.
Rev. Anne Waasdorf
David Schraver, Esq.
Diane M. Cecero, Esq.
Michael D. Calarco, Esq.
Harold A. Kurland, Esq.
Andrew Turner back to top


Eighth Judicial District
Paul M. Hassett, Esq., Chair
David L. Edmunds, Jr., Esq.
Robert Glaser
Dr. Roderick E. Charles
Terrence M. Connors, Esq.
Joseph S. Mattina, Esq.
Jacqueline E. Rushton
Paul C. Weaver, Esq.
Sharon Porcellio, Esq.
Thomas Scirto, Esq.
Daniel J. Guiney, Esq.
Benjamin J. Bonarigo, Esq.
Nicholas DiCerbo, Esq.
Barclay Wellman
Mark S. Boylan, Esq.

back to top


Ninth Judicial District
One Vacancy, Chair
Richard A. Berman
Hon. Seymour Boyers
John P. Cahill, Esq.
Dr. Patrick Delamere
David Golomb, Esq.
Hon. Sondra Miller
William M. Mooney
Hon. Francis T. Murphy
Dennis J. Murray
William Tendy, Jr., Esq.
Joseph Tock, Esq.
Peter Zeltner, Esq.
Mindy R. Ziotogura, Esq.

back to top


Tenth Judicial District
Deborah A. Aviles, Esq., Chair
Joseph P. Awad, Esq.
Ernest T. Bartol
Harvey Besunder, Esq.
John Buonora, Esq.
Paul S. Devine, Esq.
Dr. Ken Huml
Ivan Kaufman
Cal Kleinman
A. Thomas Levin, Esq.
Hon. Guy James Mangano
Christopher T. McGrath, Esq.
Joan E. McNicol, Esq.
Charlene Thompson, Esq.
One Vacancy

back to top


Eleventh Judicial District
Hon. Daniel Joy, Chair
Jose M. Araujo, Esq.
James Baker, Esq.
Philip Banks, Jr.
Dr. Peter Chu
Iris Cinquemani
Linda Fedrizzi, Esq.
Taa R. Grays, Esq.
Seymour W. James, Jr., Esq.
Thomas J. Principe, Esq.
Mary Sobers
Spiros A. Tsimbinos, Esq.
Sally Unger, Esq.
Bernard Vishnick, Esq.
One Vacancy

back to top


Twelfth Judicial District
Maxwell S. Pfeifer, Esq., Chair
Ruth Friendly
Earamichia Nake Brown, Esq.
Helen Milonas
William A. Gallina, Esq.
Erica Garcia
Marjorie Lesch, Esq.
John S. Park, Esq.
Marvin Ray Raskin, Esq.
Maria Roman, Esq.
Hugh W. Campbell, Esq.
Gregory Harmon, Esq.
Veronica Mandel, Esq.
Alisa Rodriguez Fuentes, Esq.
Michael Torres, Esq.

back to top


Courts
CourtHelp
Attorneys
Jurors
Judges
Careers
Search
 

back to top
Web page updated: April 14, 2009
- www.NYCOURTS.gov